Strona główna
Protetyka stomatologiczna - jakie są możliwości odbudowy brakujących zębów?
Protetyka stomatologiczna - jakie są możliwości odbudowy brakujących zębów?

Protetyka stomatologiczna - jakie są możliwości odbudowy brakujących zębów?

02.07.2024

W dzisiejszych czasach problemy z uzębieniem nie muszą oznaczać utraty uśmiechu. Dzięki postępowi w dziedzinie protetyki stomatologicznej stomatolog może zaproponować wiele rozwiązań, które pozwolą odbudować brakujące zęby i przywrócić pacjentom komfort jedzenia oraz pewność siebie. W artykule przedstawiamy różne metody odbudowy brakujących zębów, które oferuje protetyka stomatologiczna.

 

Korony i mosty protetyczne

Jednym z podstawowych rozwiązań w protetyce stomatologicznej są korony i mosty. Korona to nakładka, która jest umieszczana na oszlifowanym zębie w celu odbudowy jego kształtu, wyglądu oraz funkcji żucia. Natomiast most to konstrukcja, która pozwala na uzupełnienie braku jednego lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Most składa się z koron, które są umieszczane na zdrowych zębach sąsiadujących z brakiem oraz z tzw. przęseł, które imitują brakujące zęby. Stomatolog na Ursynowie dobiera odpowiedni materiał do wykonania koron i mostów, tak aby efekt końcowy był estetyczny i trwały.

 

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w protetyce. Implant to tytanowy śrubowaty element, który jest wszczepiany w kość pacjenta, imitując korzeń zęba. Na implantach można umocować korony, mosty, a nawet protezy. Stomatolog dobiera odpowiedni rodzaj implantu oraz planuje zabieg wszczepienia, tak aby osiągnąć optymalny efekt estetyczny i funkcjonalny. Implanty są trwałym rozwiązaniem, które pozwala na przywrócenie pełnej funkcji żucia oraz naturalnego wyglądu uśmiechu.

 

Protezy ruchome

W przypadku większych braków zębowych stomatolog może zaproponować protezy ruchome. Są to konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, które imitują brakujące zęby oraz część dziąseł. Protezy ruchome są mocowane do pozostałych zębów za pomocą specjalnych zatrzasków lub klamer. Dzięki temu pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować protezę, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Protezy ruchome są stosunkowo tanim rozwiązaniem, które pozwala na odbudowę brakujących zębów i poprawę komfortu życia pacjenta.

 

Innowacje w protetyce stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna nieustannie się rozwija. Dzięki nowym technologiom, takim jak CAD/CAM czy druk 3D, możliwe jest precyzyjne planowanie i wykonanie prac protetycznych. Ponadto stosowanie nowych materiałów, takich jak ceramika czy związki polimerowe, pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej estetycznych i trwałych efektów. Współpraca z doświadczonym stomatologiem daje pacjentom szansę na przywrócenie uśmiechu i pełnej funkcji żucia.